ŚWIĘTY JAN PAWEŁ WIELKI

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

 

 

W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”

Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”

Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni

Poeta i myśliciel cenił i kochał polską kulturę, historię i tradycję. Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji. Apelował o duchową jedność Europy, przypominał jej chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja.

Jego pielgrzymki do Ojczyzny były wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków. Wypowiadał słowa mające sprawczą moc, zdolne pchnąć historię kraju i losy ludzi na nowe tory: „Niech zstąpi Duch Twój”, „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!” „Każdy powinien mieć swoje Westerplatte!” „Nie lękajcie się być świętymi!” „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!”.

Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II.

Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

Orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku. Bierze się pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.

Jako papież, św. Jan Paweł II, zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą.

Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.

 

 

Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

  

                                                                                                      Warszawa, 14 marca 2023 roku

 

 

                                                                                                                     Za zgodność:

                                                                                                          Ks. Jarosław Mrówczyński

                                                                                                   Zastępca Sekretarza Generalnego

                                                                                                     Konferencji Episkopatu Polski

PROGRAM REKOLEKCJI PARAFIALNYCH MIECHUCINO 2023 R.

 

 

Sobota 11.03.

godz. 18.00 – Msza św z niedzieli z nauką ogólną

 

Niedziela 12.03.

godz. 7.30 – Msza św

godz. 9.00 – Msza św

godz.11.00 – Msza św z kazaniem dla dzieci

godz.14.30 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

 

Poniedziałek 13.03.

godz. 8.00 – Msza św z kazaniem dla dorosłych

godz. 9.30 – nauka kl 0 do kl IV

godz.11.00 – nauka kl V do kl VIII

 godz.18.00 – Msza św z kazaniem dla dorosłych

 godz. 19.45 – nauka dla bierzmowanych i starszej młodzieży

ok. 20.30 Apel Jasnogórski

 

Wtorek 14.03.

godz. 8.00 – Msza św z kazaniem dla dorosłych

godz. 9.30 – nauka kl 0 do kl IV

godz.11.00 – nauka kl V do kl VIII

godz.18.00 – Msza św z kazaniem dla dorosłych

godz. 19.15 – przygotowanie do spowiedzi, 19.30 spowiedź

 

Środa 15.03.

godz. 8.00 – Msza św z kazaniem dla dorosłych

godz. 9.30 – Msza św kl 0 do kl IV

godz.11.00 – Msza św kl V do kl VIII

godz.18.00 – Msza św z kazaniem dla dorosłych

 

 

 

 

HOSPICJUMPOLA NADZIEI

           W niedzielę, 15 maja, prowadzona będzie zbiórka na hospicjum w Kartuzach – Pola Nadziei 2022.
Wolontariusze będą zbierać datki, które wspomogą terminalnie chorych pacjentów z naszego regionu. Po każdej Mszy świętej będzie można spotkać się z nimi przy wejściu do kościoła. Zachęcamy do otwarcia swojego serca i udzielenia wsparcia. Kartuskie Centrum Caritas, prowadzące to hospicjum ‚rozpoczyna proces rekrutacji do pracy w hospicjum stacjonarnym od połowy 2023 roku i zaprasza do składania podań o pracę . Do wspólnej służby zapraszamy wolontariuszy, opiekunów medycznych, opiekunów osób starszych, pielęgniarki i lekarzy z naszego regionu. Gwarantujemy przeszkolenie w opiece wytchnieniowej
i paliatywnej oraz stabilne perspektywy zatrudnienia.

 

Więcej informacji można uzyskać pod numerem
telefonu: 509 396 861 – ks. dr Marek TRYBOWSKI, dyrektor; oraz pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

OGŁOSZENIE

 
Zapraszamy na I Przegląd Muzykujących Rodzin,
który odbędzie się w Miechucinie

dnia 05 czerwca 2022 r.
podczas Jubileuszowego X Festynu Rodzinnego.


Rodziny chętne do wzięcia udziału prosimy o

złożenie zgłoszenia w sekretariacie

Szkoły Podstawowej w Miechucinie lub

w biurze parafialnym do dnia 22 maja br. włącznie.


Karty zgłoszenia dostępne są w wyżej wymienionych miejscach oraz na stronie internetowej szkoły

(www.spmiechucino.edupage.org).


Na uczestników czekają pamiątkowe podziękowania.

 
Organizatorzy Festynu Rodzinnego
nad Jeziorem Wielkim w Miechucinie

 

Maciej Mieczkowski „Ogrodzie Oliwny”

 

Wielki Post to czas, w którym rozważamy opuszczenie, cierpienie oraz śmierć Jezusa Chrystusa — Boga i człowieka. Dla nas katolików to moment zatrzymania, próby spojrzenia na nasze życie rodzinne, małżeńskie, zawodowe z innej strony, tej duchowej. Nieodzowną pomocą w tym może być rozważanie biblijnych scen z najważniejszych momentów historii naszego zbawienia zawartych w przepięknych, pieśniach pasyjnych.

 

W naszej parafii w Wielki Poniedziałek 11 kwietnia o godz.19.00 pieśni te przybliży wspaniały muzyk, artysta pan Maciej Miecznikowski. W programie koncertu usłyszymy i zaśpiewamy wspólnie m. in. takie utwory jak: „Ogrodzie oliwny” „Ludu mój ludu” „Jezu Chryste Panie miły” „Krzyżu Chrystusa” „Golgoto” .

 

Dzięki nowym aranżacjom, przygotowanym przez naszego gościa utwory tak blisko związane z naszą wiarą, tradycją oraz kulturą zyskały nowy, artystyczny blask. Niech udział w tym wydarzeniu obudzi w nas pragnienie zbliżenia się do Boga, a jednocześnie również zrozumienia cierpienia obecnego w naszym życiu.

PLAN ODWIEDZIN DUSZPASTERSKICH 2021 / 2022

 

28.12. wt. godz.13.00 – Cieszenie i Strysza Góra

29.12 śr. godz.13.00 – Cieszenie od p. Arendt do p. Szreder

30.12 czw godz.13.00 – Cieszenie od p. Blok do p. Winczewskich

02.01 ndz godz.13.00 – Reskowo wybudowanie

03.01 pn godz.15.00 – Reskowo od p. Roszkowskich do p.Andryskowskich

04.01 wt godz.15.00 – Reskowo od p. Bulczak do p. Narloch

05.01 śr godz.15.00 – Miechucińskie Chrósty cz. 2

06.01 czw godz.13.00 – Miechucińskie Chrósty cz.1

09.01 ndz godz.13.00 – Miechucino – Koryta

10.01 pn godz.15.00 – Miechucino – ul. Szlak Kaszubski, Do Cisów, Cicha, Skarpowa – pocz.                                                                od ul. Do Cisów

11.01 wt godz.15.00 – Miechucino – Osiedle przy szkole cz. 1

12.01 śr godz.15.00 – Miechucino – Osiedle przy szkole cz.2

13.01 czw godz.15.00 – Miechucino – Łączki i Glinne prawa str. Część

14.01 pt godz.15.00 – Miechucino – Glinne prawa strona

15.01 sob. — Kolęda z Ks. Biskupem w dekanacie

16.01 ndz godz.13.00 – Miechucino – ul. Wejherowska prawa str., ul. Podgórna, ul. Widokowa

17.01 pn godz.15.00 – Miechucino – ul Wejherowska lewa str. Leśna i Zielone Wzgórze

18.01 wt godz.15.00 – Miechucino – ul. Zielona Dolina i ul. Dolna pocz. od Zielonej Doliny

19.01 śr godz.15.00 – Miechucino – ul Kartuska od p. Kwidzińskich do p. Hirsz

20.01 czw godz.15.00 – Miechucino – ul. Spacerowa i Górna

23.01 ndz godz.13.00 – Miechucino – Glinne lewa str. + p. Szneider i Płotka

24.01 pn godz.15.00 – Miechucino – ul. Jeziorna i pocz. ul Łąkowej

25.01 wt godz.15.00 – Miechucino – ul Łąkowa i Polna pocz. od Polnej

26.01 śr godz.15.00 – Miechucino – PKP do p. Kąkol

27.01 czw godz.15.00 – Miechucino – ul. Olchowa i Przedszkole pocz. od ul. Olchowej

 

ODWOŁANIE DYSPENSY

DEKRET BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

 

Biorąc pod uwagę zniesienie przez władze państwowe części ograniczeń, dotyczących liczby uczestników zgromadzeń religijnych oraz decyzję biskupów polskich zgromadzonych 11 czerwca 2021 r. na Zebraniu Plenarnym KEP,

z dniem 23 czerwca 2021 r.

odwołuję dyspensę, udzieloną 29 maja 2020 r.

od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem.

Informację o odwołaniu dyspensy należy podać wiernym w najbliższą niedzielę w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Łączę pasterskie błogosławieństwo.

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

 

 

 

DARY ŻYWNOŚCIOWEWIELKI POST

( do odebrania upominki w biurze parafialnym )

 

1. Michalina Rejter – kl 4

2. Michał Formela – kl 3

3. Maciej Hinca – kl 5

4. Julia Kotłowska – kl 7

5. Wojciech Kotłowski – kl 4

6. Weronika Czaja – kl 0

7. Kacper Czaja – kl 3

8. Sandra Hinca – kl 7

9. Agata Szreder

10. Jan Wiśniewski

11. Mikołaj Wiśniewski

12. Ania Wiśniewska

13. Krzysztof Reuter

14. Kornelia Hinca – kl 0

15. Hania Hinca – 5 lat

16. Przemek Formela – kl 7

17. Adrian Formela – kl 3

18. Dominik Kąkol – kl 1

19. Emilia Kąkol – kl 3

20. Natalia Karczewska – kl 1

21. Julia Hinca – kl. 5

22. Zofia Brzeska – kl 6

23. Jakub Gosz – kl 5

Prośba o promocję i udostępnienie śpiewanej Koronki do Miłosierdzia Bożego
„Miłosierdzie Boże na wieki wyśpiewywać będę” — słowa świętej siostry Faustyny dzisiaj się materializują w postaci nowej melodii Koronki. Jezus za pośrednictwem polskiej mistyczki zostawił nam tę niezwykłą modlitwę, ale i misję krzewienia kultu Miłosierdzia Bożego na całym świecie. 
Dzisiaj otrzymujesz zaproszenie, aby poświęcić kilkanaście minut, które mogą zaowocować wiecznością . 

Szukaj kanału na YouTube — Otwarte Drzwi . 

Premiera w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 4 kwietnia 2021 r., o godz. 15:00  https://bit.ly/31EKTCy 
#OtwarteDrzwi #MiłosierdzieBoże #Faustyna #catholic #Koronka #koronkadomiłosierdziabożego  #otwartedrzwikoronka #Jesus #mercy #God #church #catholic #Kościół #Jezus #jezuufamtobie #JesusItrustinYou #sanktuariumbożegomiłosierdzi  #nacalyglos #ncg  

APEL 

Drodzy Parafianie.

 

W związku ze zwiększoną ilością zachorowań i zwiększonymi obostrzeniami zwracam się do Was z gorącą prośbą i apelem o przestrzeganie reżimu sanitarnego. W naszym kościele w czasie Mszy św. może być 30 osób, dlatego bardzo proszę, by w pierwszej kolejności zostawić miejsca dla ofiarodawców danej Mszy św. W kościele obowiązkowe są maseczki zasłaniające usta i nos, a w ławkach zachowujemy 1,5 m dystans. Przyjmijmy to jako nasz obecny krzyż i złączmy go z Krzyżem Jezusa Chrystusa, by tym obficiej Bóg mógł na nas zlać obfitość swego błogosławieństwa.

Z wyrazami szacunku

ks. Proboszcz

WSKAZANIA BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

DOTYCZĄCE CELEBRACJI WIELKIEGO TYGODNIA AD 2021

 1. W Wielki Piątek w modlitwie wiernych należy dodać jako przedostatnie wezwanie o ustanie epidemii.
 2. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa liturgii wielkopiątkowej. Pozostali uczestnicy wspólnie oddają cześć Krzyżowi przez podejście i ukłon lub przyklęknięcie.
 3. Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem śpiewa się suplikacje.
 4. Przy Grobie Pańskim należy umieścić informację, że cześć Krzyżowi oddawana jest wyłącznie przez ukłon lub przyklęknięcie.
 5. W Wielką Sobotę w parafiach błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny powinno odbywać się ze szczególnym uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych.
 6. Pozostałe obrzędy należy celebrować zgodnie z przepisami liturgicznymi, przestrzegając zarządzeń władz państwowych dotyczących liczby uczestników zgromadzenia oraz innych ograniczeń sanitarnych. Na drzwiach wejściowych do kościoła należy umieścić wyraźną informację dotyczącą ograniczenia liczby osób. Taką informację należy również umieścić na stronie internetowej parafii.
 7. Wszyscy posługujący — w tym kapłani z wyjątkiem głównego celebransa — w czasie liturgii mają zasłonięte usta i nos.
 8. Proboszczowie są zachęcani do organizowania transmisji Mszy Świętych oraz nabożeństw z parafii, aby wierni mogli trwać w łączności ze swoją wspólnotą. Transmisja powinna być na żywo bez jej archiwizowania.

Na czas owocnego przeżywania misteriów Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana z serca błogosławię.

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

Wyniki konkursu plastycznego z okazji Roku Św. Józefa i Świętej Rodziny.

( nagrody do odebrania w biurze parafialnym ).

 

Grupa przedszkolna, kl. 0, 1 i 2

1. Wiktor Nowak — przedszkole

2. Hubert Nowak – przedszkole

3. Kornelia Hinca – kl 0

4. Oliwia Bobkowska – kl 0

5. Alicja Marcińska — kl 0

6. Lena Okrój – kl 0

7. Weronika Labuda – kl 1

8. Konrad Nowak – kl 2

9. Edyta Pryczkowska – kl 2

10. Julia Szałkowska – kl 2

 

Grupa klasy 3, 4, 5

1. Mateusz Melibruda – kl 3

2. Anna Szałkowska – kl 3

3. Nikodem Leyk – kl 3

4. Michalina Kąkol – kl 3

5. Maja Walkusz – kl 3

6. Mateusz Okuniewski – kl 4

7. Eliza Ekman – kl 4

8. Igor Brzeski – kl 4

9. Julia Hinca – kl 5

10. Artur Myszka – kl 5

 

Grupa klasy 6, 7, 8

1. Wiktoria Modrzewska – kl 6

2. Filip Robak – kl 6

3. Magdalena Brzeska – kl 6

4. Jagoda Felskowska – kl 7

5. Sandra Okuniewska – kl 7

6. Kacper Winczewski – kl 7

7. Agata Felskowska – kl 7

8. Natalia Melibruda – kl 8

9. Wiktor Krzebietke – kl 8

10. Marta Melibruda – kl 8

 

Grupa dorosłych

1. Dominika Gierszewska

2. Aleksandra Blok

3. Agnieszka Bugajska

KONKURS PLASTYCZNY 

z okazji Roku Świętego Józefa i Świętej Rodziny

 

Celem konkursu jest spojrzenie na życie Świętej Rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem roli św. Józefa. 

Tematy prac do wyboru:

 

1. Św. Józef i Maryja idą na spis ludności do Betlejem.

2. Św. Józef i Maryja ofiarowują Jezusa w świątyni.

3. Św. Józef i Maryja wraz z Jezusem uciekają do Egiptu.

4. Po powrocie z Egiptu zwykły dzień Świętej Rodziny w Nazarecie w swoim domu

( św. Józef pracujący w warsztacie, mały Jezus starający się mu pomagać, Maryja krzątająca się w domu).

5. Św. Józef i Maryja wraz z 12 letnim Jezusem w czasie pielgrzymki do Świątyni Jerozolimskiej.

6. Odnalezienie Jezusa w świątyni.

 

Konkurs jest przeprowadzany w 4 grupach wiekowych:

- przedszkole, kl. 0, 1 i 2 — dla chętnych

- klasy 3, 4 i 5 – udział biorą wszyscy uczniowie ( dodatkowa ocena z religii)

- klasy 6, 7 i 8 – udział biorą wszyscy uczniowie ( dodatkowa ocena z religii)

- młodzież starsza i dorośli – oczywiście dla chętnych

 

Technika wykonania prac jest dowolna, Kartka z bloku rysunkowego A3 lub A4.

Wybieramy jeden z sześciu tematów, wykonujemy pracę, a na odwrocie zapisujemy temat tej pracy i ją podpisujemy. Prace należy wykonać i dostarczyć do 28 lutego br.

Prace będzie można złożyć w kościele od 7 lutego do oznaczonego kartonu lub w biurze parafialnym. Z tych prac zrobimy wystawę w kościele.

Dziesięć najładniejszych prac z każdej grupy wiekowej, które wybierze komisja otrzyma nagrody.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Pozdrawiam ks. Piotr

Komunikat o kolędach w naszej PARAFII

Od poniedziałku zapraszam na Msze św. o godz.18.00, które będę odprawiał w intencji Rodzin zamieszkujących na danej trasie kolędowej, po Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówimy Różaniec, litanię do św. Józefa, zawierzymy nasze rodziny Świętej Rodzinie i każdą rodzinę pobłogosławię indywidualnie Najświętszym Sakramentem.

Z odwiedzinami duszpasterskimi zwyczajowo związane były ofiary, które drodzy Parafianie składaliście, a były one olbrzymim wsparciem w prowadzeniu, utrzymaniu i remontowaniu kościoła, plebanii i prowadzeniu życia duszpasterskiego parafii. W czasie kolęd pan organista również otrzymywał jakąś ofiarę, był to zawsze bardzo miły gest wdzięczności, który mimo trudnego czasu moglibyśmy utrzymać i taką ofiarę w czasie tych Mszy świętych złożyć pod chórem. Natomiast w ostatnią niedzielę stycznia kolekta będzie przeznaczona na rzecz ministrantów.

Na wiosnę po Świętach wielkanocnych planowany jest kapitalny remont wieży kościoła i głównego wejścia do kościoła, w tym również remont konstrukcji na której są zawieszone dzwony. Musi być nowy napęd poruszający dzwony, na wieży będzie także umieszczony zegar. W kruchcie przedstawiony jest projekt, jak wieża naszego kościoła ma wyglądać po remoncie. Ofiary z tegorocznej kolędy, na ten remont będą przeznaczone.

Gdyby zdarzyło się, że jakaś rodzina nie mogła być obecna na Mszy świętej, a pragnie błogosławieństwa swego domu, to po 24 stycznia, jeśli pozwolą na to warunki, na zaproszenie tej rodziny udamy się pobłogosławić dom. Takie zaproszenia będzie można złożyć w dniach od 3 do 17 stycznia podając imię i nazwisko oraz adres. 24 stycznia podam kiedy i jak to będzie wyglądało.

PLAN  MSZY  ŚWIĘTYCH  KOLĘDOWYCH

28.12. pon. — Miechucino – Osiedle przy szkole cz.1

29.12. wt. -   Miechucino – Osiedle przy szkole cz.2

30.12. śr. -     Miechucino – ul. Szlak Kaszubski, Do Cisów, Cicha i Skarpowa

02.01 sob. -  Miechucino – Koryta

03.01 ndz. -  Miechucino – Glinne Lewa strona + p. Szneider i Płotka

04.01 pon. — Miechucino – ul. Zielona Dolina i ul. Dolna

05.01.wt. -   Miechucino – Łączki i Glinne prawa str. Część

06.01 śr.     — Miechucino – Glinne prawa strona

07.01. czw. — Miechucino – ul. Spacerowa i Górna

08.01. pt.    — Miechucino – ul. Wejherowska lewa str., ul. Leśna i Zielone Wzgórze

11.01. pon..- Miechucino – ul. Wejherowska prawa str., ul. Podgórna i Widokowa

12.01 wt.    — Miechucino – ul. Kartuska od. p. Hirsz do p. Kwidzińskich

13.01 śr.      — Miechucino – ul. Olchowa i Przedszkole

14.01. czw. — Miechucino – ul. Miechucino – PKP do p. Kąkol

15.01. pt.    — Miechucino – ul. Jeziorna i pocz. ul. Łąkowej

16.01 sob.  — Miechucino – ul. Łąkowa i Polna

17.01 ndz. — Miechucińskie Chrósty cz. 1

18.01 pon. — Miechucińskie Chrósty cz. 2

19.01 wt.   — Reskowo wybudowanie

20.01 śr.     — Reskowo — od. p. Roszkowskich do p. Andryskowskich

21.01 czw. — Reskowo – od p. Littwitz do p. Narloch

22.01 pt.    — Cieszenie – od. p. Blok do p. Winczewskich

23.01. sob. –Cieszenie – od p. Arendt do p. Szreder

24.01 ndz.  — Cieszenie i Strysza Góra

                       KONKURS 

                             KARTKA  Z  ŻYCZENIAMI  NA

                         BOŻE  NARODZENIE

              Zapraszamy do konkursu na najładniejszą kartkę z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia.

          Kartkę  A 4 ( z małego bloku rysunkowego) składamy na połowę.   

1. Na pierwszej stronie, dowolną techniką, przedstawiamy scenę związaną z Bożym Narodzeniem, uwzględniając religijny charakter tych świąt.      

2. Drugą stronę możemy ozdobić np. choinkami, bałwankami itp.

3. Na trzeciej stronie wypisujemy pięknie, czytelnie, życzenia, w których wyrazimy sens Bożego Narodzenia – bez podpisywania się.

4. Na czwartej stronie u dołu kartki, ładnie się podpisujemy ołówkiem. Góra tej strony może być też udekorowana np. sankami, nartami itp. Wykonujemy po dwie kartki.

Najładniejsze kartki wykorzystamy, by złożyć życzenia naszym najstarszym Parafianom, a także przesłać życzenia chorym dzieciom w hospicjum.

Konkurs jest dla chętnych i skierowany jest do uczniów naszych Szkół Podstawowych w Miechucinie i Reskowie.

Piętnaście najładniejszych prac będzie nagrodzonych, a wszyscy którzy wezmą udział w konkursie dostaną ładne oceny za aktywność z religii. Wykonane prace przynosimy do kościoła i składamy do kartonu, który będzie ustawiony w prezbiterium.

Katechezy dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych

Katecheza online | Modlitwa — istota i znaczenie | część 1

https://www.youtube.com/watch?v=OTJXqADe_zE&t=7s

Katecheza online | Modlitwa w praktyce | część 2

https://www.youtube.com/watch?v=UV0546BbjcM

Katechezy dla rodziców kandydatów do bierzmowania

Katecheza — online | Bierzmowanie | ks. bp Arkadiusz Okroj

https://youtu.be/U3qcPez3ydc

Katecheza — online | Bierzmowanie — kerygmat

https://youtu.be/-J6HXB6bhKE

                                          DRODZY   PARAFIANIE

         Na Mszy świętej w naszym kościele może być  40 osób (wg zarządzenia). Dlatego bardzo proszę, byśmy tego zarządzenia przestrzegali.

W niedzielę i uroczystości do kościoła wchodzimy głównym wejściem. Kiedy w kościele będzie 40 osób drzwi wahadłowe będą przymknięte.

Osoby, które nie będą w środku kościoła, będą mogły uczestniczyć we Mszy świętej w kruchcie i na zewnątrz kościoła, zachowując bezpieczną odległość od siebie. W drzwiach kościoła będzie ustawiony głośnik. Osoby, które będą stały na zewnątrz, a będą chciały przyjąć Komunię Świętą, do tych osób przyjdę w trakcie Komunii św. i udzielę Komunii w głównych drzwiach kościoła.

Do czasu zniesienia ograniczeń Msze św. z niedzieli będą odprawiane – w sobotę

 o godz.17.00 i 18.00, a w niedzielę o godz. 7.30, 9.00, 11.00 i 13.00.

       W dni powszednie na Mszę św. wchodzimy bocznym wejściem. Kościół do prywatnej modlitwy jest otwarty w dni powszednie od godz.10.00 do Mszy św. wieczornej.

Drodzy Rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

 

 

Chociaż zbliża się czas I Komunii Św., to jednak wszystko jest trudne do określenia i podania jakichkolwiek dat. W myśl wskazań Ks. Biskupa, które obowiązują w naszej diecezji, a które znajdują się m.in. na naszej parafialnej stronie internetowej www.parafiamiechucino.pl – musimy podjąć jasną decyzję co do dat Komunii Św. Jeśli dzieci wrócą do szkoły :

- do 18.05 (włącznie) – utrzymamy termin I Komunii Św. tj. 31.05.

- jeśli między 19.05 a 08.06. ( włącznie) – termin I Komunii Św. będzie 21.06.,

- natomiast jeśli później — to I Komunia Św. będzie 20.09.2020 r.

Natomiast, gdyby wynikły jakieś inne, trudne dzisiaj do określenia warunki, na początku września podawane byłyby informacje. Ale, miejmy nadzieję i ufajmy, że któryś z tych terminów, będzie świętem dla dzieci i będą mogły przyjąć Pana Jezusa w Eucharystii. Na stronie są podane także katechezy, z których można skorzystać, by dzieci przygotować do sakramentów św.

Drodzy Rodzice, bardzo gorąco proszę Was i kładę to na wasze sumienie, by w niedzielę, dopóki nie ma jeszcze innej możliwości, wspólnie całą rodziną, razem z dziećmi uczestniczyć we Mszy św. transmitowanej czy to przez telewizję czy internet, by nie zagubić ducha wiary i religijności.

Rodziców, którzy zamówili stroje pierwszokomunijne, proszę o odebranie w biurze parafialnym.

                                                                                                                                                                                                  ks. Piotr

WSKAZANIA W SPRAWIE TERMINÓW

SAKRAMENTU BIERZMOWANIA ORAZ PRZYJĘCIA DZIECI

DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ W CZASIE EPIDEMII

z dnia 15 kwietnia 2020 roku

 1. Ustalając datę bierzmowania oraz przyjęcia dzieci do I Komunii świętej należy wziąć pod uwagę dobro duchowe, ale również ochronę zdrowia dzieci i ich rodzin. W tym względzie należy przestrzegać zarówno prawa kościelnego jak i państwowego.
 2. W okresie, w którym szkoły pozostają zamknięte, są odwołane wszelkie spotkania duszpasterskie oraz organizacyjne z dziećmi komunijnymi, kandydatami do bierzmowania i ich rodzicami.
 3. Formację w parafii należy obecnie prowadzić za pośrednictwem Internetu. W tym celu Wydział Katechetyczny Kurii Pelplińskiej przygotował pomoce do sakramentalnej katechezy parafialnej on-line, które można pobrać ze strony Wydziału.
 4. Do czasu przywrócenia nauki w szkole odwołane są wszystkie bierzmowania. W tym czasie nie należy również organizować uroczystości I Komunii.
 5. Po decyzji władz państwowych o rozpoczęciu zajęć w szkołach, należy przewidzieć okres co najmniej 10-dniowego bezpośredniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej oraz I Komunii świętej.
 6. Przygotowanie, o którym w nr. 5 nie oznacza dziesięciu codziennych spotkań, a jego początek należy liczyć od dnia ponownego rozpoczęcia nauki w szkole.
 7. W lipcu i sierpniu uroczystości I-Komunijne nie są organizowane.
 8. Proboszcz może już teraz podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości I Komunii świętej na jesień, zachowując przy jej organizacji niniejsze normy.
 9. Należy powstrzymać się od mnożenia indywidualnych lub rodzinnych uroczystości I-Komunijnych. Jeśli z powodów epidemii będzie taka konieczność, odpowiednia decyzja zostanie podjęta na początku września 2020 r.
 10. Odnośnie do terminów sakramentu bierzmowania, kiedy władze państwowe odwołają lub rozluźnią obecne zakazy dotyczące zgromadzeń i liczby uczestników liturgii, zostanie opublikowany zaktualizowany kalendarz księży biskupów.

#PRZY-STAŃ

 

Kilka dni temu ruszyła strona internetowa #Przy-stań, adresowana do tych, którzy chcą troszczyć się o własną duchowość. Celem strony jest formacja przede wszystkim ludzi młodych: zaproszenie do doświadczenia wiary, odkrywanie wartości ludzkiego życia jako powołania i radości odpowiedzi na Boże wezwanie. Stronę współtworzą: Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie, Wydział Duszpasterski, Wydziału Formacji Duchowej Kapłanów, Duszpasterstwo Ministrantów i Lektorów, Duszpasterstwo Rodzin, Ruch Światło Życie, Domownicy Boga, Wydział Katechetyczny, Duszpasterstwo Młodzieży, Radio Głos, Pielgrzym. Strona pragnie promować wszelkie wydarzenia w naszej diecezji, które świadczą o żywotności Kościoła diecezjalnego. Wspólnoty modlitewne, formacyjne, ruchy i stowarzyszenia są zaproszone do współpracy w tworzeniu strony, która jest otwarta na wszelkie ciekawe informacje podane w atrakcyjny sposób oraz sugestie, dzięki którym strona będzie skuteczniej spełniać swój cel. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adres strony: https://przystanpelplin.pl/

 

 

MATERIAŁY DO KATECHEZY SAKRAMENTALNEJ

W NAUCZANIU ZDALNYM

 

Przygotowanie do pierwszej Komunii Świętej – nauka w domu (oprac. Ks. Jan Doppke)

http://katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/275-przygotowanie-do-pierwszej-komunii-swietej-nauka-w-domu-oprac-ks-jan-doppke

 

Pierwsza Komunia Święta (oprac. ks. Łukasz Simiński)

http://katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/276-pierwsza-komunia-swieta-oprac-ks-pawel-makosa-joanna-borowicz-wybral-ks-lukasz-siminski

 

Przygotowanie do bierzmowania – nauka w domu (oprac. Ks. Jan Doppke)

http://katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/277-przygotowanie-do-bierzmowania-nauka-w-domu-oprac-ks-jan-doppke

 

Przygotowanie do bierzmowania (oprac. ks. Łukasz Simiński)

http://katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/278-przygotowanie-do-bierzmowania-oprac-ks-pawel-makosa-wybral-ks-lukasz-siminski

 

Katechezy dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych

 

Katecheza online | Modlitwa — istota i znaczenie | część 1 – (oprac. Violeta Poziemska, montaż Paweł Poziemski)

https://www.youtube.com/watch?v=OTJXqADe_zE&t=7s

 

Katecheza online | Modlitwa w praktyce | część 2 – (oprac. Violeta Poziemska, montaż Paweł Poziemski)

https://www.youtube.com/watch?v=UV0546BbjcM

 

Katechezy dla rodziców kandydatów do bierzmowania — w trakcie montażu

PIELGRZYMWYDANIE PDF

 

W związku z nadal obowiązującym ograniczeniem uczestnictwa wiernych podczas Mszy świętych w naszych kościołach zarząd Wydawnictwa Bernardinum informuje, że także kolejny numer dwutygodnika diecezjalnego „Pielgrzym” (8/2020) nie zostanie dostarczony do parafii.

Od 17 kwietnia br. będzie dostępna bezpłatna wersja tego wydania w formie pdf na www.pielgrzym.pelplin.pl. Księża proboszczowie proszeni są o zamieszczenie linku na poszczególnych parafialnych stronach internetowych.

 

Rocznica 100 urodzin Świętego Jana Pawła II .

 

Drogie Dzieci, Droga Młodzieży, Drodzy Dorośli

 

Wstawiennictwo naszego św. Rodaka w niebie, znajomość jego życia, to nasz przywilej, nasza duma i nasz obowiązek. Dlatego zapraszam wszystkich, byśmy pochylili się po raz kolejny nad historią życia św. Jana Pawła II.

Chciałbym zaproponować, byśmy skupili się na 5 tematach – i na jeden z tych tematów wykonali pracę plastyczną. Najładniejsze prace zostaną nagrodzone i przedstawione na wystawie w kościele.

 

1. Totus Tuus – cały Twój Maryjo.

2. Wielki Polak, kochający swoją Ojczyznę.

3. Przyjaciel dzieci i młodzieży.

4. Największy misjonarz przełomu II i III tysiąclecia.

5. Apostoł Bożego Miłosierdzia.

 

Prace należy wykonać na kartce z dużego bloku rysunkowego, techniką dowolną. Na odwrocie prace proszę podpisać. Termin dostarczenia prac 11.05.2020 r. Przy wejściu do biura parafialnego (za szklanymi drzwiami) będzie ustawiony duży karton, do którego te prace należy złożyć. Dzieciom i młodzieży ze szkoły podstawowej od klasy „0” do klasy 8 włącznie za te prace będą wystawione oceny z religii.

 

Zadanie dla młodzieży klas VI, VII i VIII.

Oprócz pracy plastycznej, proszę wybrać jeden z tych tematów i opracować go pisemnie. Prace pisemne zostaną ocenione i proszę je dostarczyć do 11.05.2020 r. Należy je wrzucić do skrzynki na listy przy wejściu do biura parafialnego.

I jeszcze jedno zadanie pisemne dla Was, które też będzie ocenione i tak samo je składamy – Dlaczego o Księdzu kardynale Stefanie Wyszyńskim mówimy, że jest Prymasem Tysiąclecia – wykonujemy do 29.05.2020 r.