• Wyjazd służby liturgicznej do Włoch 2019

  IMG 20190807 150515

  04.06.2019r. o czwartej nad ranem 41-osobową grupą wyjechaliśmy w stronę Włoch. Po około 17 godzinach jazdy dotarliśmy do Austrii, dokładnie do Graz, gdzie mieliśmy pierwszy nocleg. Następnego dnia po zjedzeniu śniadania, około godziny 9 wyjechaliśmy już w stronę naszego miejsca docelowego, czyli do Rzymu. Po 12 godzinach jazdy w końcu dotarliśmy do Wiecznego Miasta. Wychodząc z klimatyzowanego autobusu, doznaliśmy szoku, ponieważ przywitało nas 40 stopni ciepła. Po zakwaterowaniu w bardzo gościnnym domu sióstr elżbietanek, udaliśmy się na obiadokolację, gdzie poznaliśmy włoską kuchnię.

  Wypoczęci i pełni energii, następny dzień, zaczęliśmy od zwiedzania Koloseum. Tam dołączyła do nas, Pani Wiola, przewodnik, która oprowadziła nas po starożytnym Rzymie, opowiadając o historii z różnymi ciekawostkami. Tuż przy Koloseum mogliśmy zauważyć Łuk Konstantyna oraz schody, po których wychodzi Papież w czasie Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był najstarszy plac miejski, czyli Forum Romanum oraz plac wenecki, gdzie trudno było nam zrobić zdjęcia, ponieważ panował tam ciągły ruch uliczny. Po krótkim spacerze dotarliśmy do Panteonu, ale przed zwiedzaniem świątyni, mieliśmy zaszczyt posmakować włoskiej pizzy i lodów. Ostatnimi dwoma puntami planu były: schody hiszpańskie oraz najstarsza w Rzymie, barokowa fontanna di Trevi, gdzie każdy mógł wrzucić monetę, ponieważ zgodnie z tradycją, kto wrzuci jedną monetę do fontanny, będzie miał okazję wrócić do Rzymu.

  Czwarty dzień rozpoczęliśmy mszą św. w Bazylice św. Piotra przy grobie Jana Pawła II. Aby móc znaleźć się na audiencji z papieżem Franciszkiem, po mszy udaliśmy się do kolejki, której końca nie było widać. Po około godzinie stania w kolejce, znaleźliśmy się już na auli Pawła VI, gdzie rozwinęliśmy flagę Polski i w skupieniu słuchaliśmy przemówień. Na nasze szczęście było polskie tłumaczenie, bo było by ciężko wtedy ze zrozumieniem. Niektórzy z nas mieli zaszczyt dotknąć papieża. Po audiencji pokonaliśmy 537 schodów, aby dostać się na sam szczyt kopuły Bazyliki Świętego Piotra. Dotarłszy tam, nieco zmęczeni podziwialiśmy z góry piękne widoki. Po zejściu rozpoczęliśmy dalsze zwiedzanie Bazyliki, czyli piękny ołtarz oraz podziemia z grobem Św. Piotra. Na koniec dnia zrobiliśmy sobie krótki spacer, aby zobaczyć z bliska podświetlone Koloseum.

  Piąty dzień był dniem luźniejszym, ponieważ po śniadaniu wsiedliśmy do autokaru i pokonaliśmy 150 km., aby dojechać na Monte Cassino. Tam zobaczyliśmy od wewnątrz klasztor Benedyktynów, gdzie nasza pilotka pani Marta, opowiedziała nam o historii tego miejsca. Podjechaliśmy też na Polski cmentarz wojenny, gdzie wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski i pomodliliśmy się za poległych. W drodze powrotnej kąpaliśmy się w morzu, gdzie woda była bardzo ciepła. W tym gorącym dniu to była chyba najlepsza atrakcja, nieco ochłodzić się w wodzie. Pod wieczór pojechaliśmy metrem do Bazyliki św. Piotra, aby zobaczyć jak pięknie wygląda w nocy.

  Szóstego dnia pojechaliśmy około 40 km do Villa D’Este w Tivoli, gdzie zwiedzaliśmy i podziwialiśmy piękne ogrody oraz znajdujące się w nich fontanny. Po powrocie zwiedziliśmy także Bazylikę Matki Bożej Śnieżnej, do której mieliśmy dwa kroki. Dzień zakończyliśmy w dobrych humorach zajadając kupionego po drodze arbuza i śpiewając piosenki na tarasie naszego domu noclegowego.

  Siódmego dnia opuściliśmy Rzym i udaliśmy się do Wenecji, pokonując długą drogę. Na miejscu, przechodząc wąskimi uliczkami, podziwialiśmy pływające kanałami gondole oraz dotarliśmy na plac św. Marka, gdzie pilotka Marta opowiedziała nam krótką historię Wenecji. Potem mieliśmy czas wolny przeznaczony na skosztowanie po raz kolejny przepysznych włoskich lodów. Spacerując wzdłuż Wielkiego Kanału dotarliśmy do stacji, z której tramwajem wodnym przepłynęliśmy do miejsca, w którym czekał na nas autokar. Ostatniego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Padwy, gdzie w kaplicy św. Antoniego mieliśmy mszę świętą. Po mszy zwiedziliśmy bazylikę i już niestety przyszedł czas na powrót do domu. Po drodze mieliśmy jeszcze przerwę na zjedzenie kanapek. Około godziny 7 w poniedziałek dotarliśmy szczęśliwie do Miechucina.

  Dziękujemy serdecznie naszemu Księdzu Proboszczowi za zorganizowanie dla nas takiego wspaniałego wypoczynku!

  uczestnicy wyjazdu do Włoch

   
 • Ramowy plan wyjazdu do Włoch w dniach 412.08.2019

  PIELGRZYMKA MŁODZIEŻOWA DO WŁOCHMIECHUCINO

  412.08.2019r.

  DZIEŃ

  DATA

  MIEJSCE

  ZWIEDZANIE

  UWAGI

  I dzień

  4.08.2019 (niedziela)

  Miechucino

  480km

  Częstochowa

  660km

  Graz (Austria)

  1. Wyjazd o 4:00 z Miechucina

  2. Msza św. na Jasnej Górze

  3. Nocleg – hotel Oekotel,

  Forster Str. 70, Graz

   

  II dzień

  5.08.2019 (poniedziałek)

  Graz (Austria)

  940km

  Rzym

  1. Przejazd

  2. Obiadokolacja

  3. Nocleg – siostry Elżbietanki,

  via dell’ Olmata 9, Rzym

   

  III dzień

  6.08.2019 (wtorek)

  Rzym

  1. Rzym starożytny (Koloseum, Łuk Konstantyna, Fora Imperialne, Forum Romanum, Kapitol)

  2. Place i fontanny ( plac wenecki, piazza Navona, Panteon, fontanna di Trevi, schody hiszpańskie)

  3. Obiadokolacja

  - zwiedzanie z przewodnikiem

  IV dzień

  7.08.2019 (środa)

  Rzym

  1. 7:15 – Msza przy grobie JP II, zwiedzanie bazyliki św. Piotra

  2. 10:00 audiencja z papieżem Franciszkiem

  3. Bazylika św. Pawła za murami

  4. Obiadokolacja

  - wyjście o 6:00

  - sprawne zwiedzanie bazyliki po Mszy

  V dzień

  8.08.2019 (czwartek)

  Rzym

  150km

  Monte Cassino

  1. klasztor Benedyktynów

  2. Polski Cmentarz Wojenny

  3. Bazylika na Lateranie

  - możliwość pobytu nad morzem w drodze powrotnej

  VI dzień

  9.08.2019 (piątek)

  Rzym

  35km

  Tivioli

  1. willa Hadriana w Tivioli

  2. Bazylika Santa Maria Maggiore

  - do 18 roku życia wejście darmowe

  - 10€ bilet normalny

  - 2€ bilet ulgowy

  VII dzień

  10.08.2019 (sobota)

  Rzym

  540km

  Wenecja

  40km

  Stra

  1. Przejazd

  2. plac św. Marka, bazylika św. Marka, pałac Dożów, spacer wzdłuż Wielkiego Kanału, Santa Maria dei Miracoli

  3. Nocleg – hotel Park Venezia, Via Venezia, 92, Stra

  - podatek turystyczny 3€ (?)

  VIII dzień

  11.08.2019 (niedziela)

  Stra

  12km

  Padwa

  1570km

  Miechucino

  1. Przejazd

  2. Spacer po Padwie, Palazzo della Ragione

  3. Msza św. w bazylice św. Antoniego o 11.00

  4. Przejazd do Polski

  - Msza św. potwierdzona

   
 • VIII Piesza Pielgrzymka do Sianowa

  p14

  21 lipca 2019r. o godz. 7.00 w strugach deszczu wyruszyła VIII Piesza Pielgrzymka z Miechucina do Sianowa. Choś pogoda na początku nie rozpieszczała, to grupa nasza w tym roku była bardzo liczna, bo aż 160 osobowa. Grupę prowadził diakon Wojciech, a w drodze powrotnej pan Kościelny. Na początku szliśmy w deszczu, jednak gdy kończyliśmy odmawiać różaniec wypogodziło się i piękna pogoda utrzymała się aż do Sianowa.

  Jak co roku na parkingu leśnym zaplanowany był postój. Tu zostaliśmy poczęstowani przepysznym swojskim chlebem i słodkościami. Wielkie podziękowania dla wszystkich sponsorów, obsługi pielgrzymki oraz tych, którzy przygotowali posiłek dla pielgrzymów. 

  Najedzeni ruszyliśmy w dalszą drogę. Po drodze odmówilśmy rożaniec, odśpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, odmówliliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Koronkę do Świętej Rodziny. W międzyczasie dużo śpiewaliśmy i w ten sposób bardzo szybko minęła nam droga do Sianowa, gdzie czekała na nas Matka Boża. Zdjęcia z pielgrzymiego szlaku znajdują się w galerii.

  A. Klasa

   

Parafia Miechucino

Językoznawcy wywodzą nazwę Miechucino od staropolskiego imienia Mieścisław, właściciela osady rycerskiej. Założona w 2 poł XIII w. pod patronatem norbertanek żukowskich parafia w Chmielnie obejmowała zasięgiem także Miechucino. W okresie krzyżackim, kiedy upadło znaczenie kasztelanii chmieleńskiej, Zakon  siedzibę władzy wójta przeniósł do Miechucina, a następnie do Mirachowa, które po pokoju toruńskim na kolejne stulecia stało się siedzibą starostwa. Miechucino odnotowano w krzyżackich dokumentach z 1399r., w Wielkiej Księdze Czynszowej w 1437 r. i jeszcze kilkukrotnie.

W 1565 r. wieś liczyła 13 włók, z których cztery były puste. W 1761 r. Ignacy Przebendowski, starosta mirachowski, powierzył sołectwo miechucińskie Adamowi Formelli na 50 lat. 

Więcej…

Msze święte

w niedzielę i święta: 7.30, 9.00, 11.00

w soboty: 
- od września do końca czerwca o godz. 18.00
- w lipcu i sierpniu o godz. 19.00 ( tj. Msza św. z niedzieli )

od poniedziałku do piątku:
- we wrześniu o godz.18.00
- od października do końca marca o godz.17.00
- od kwietnia do końca czerwca o godz.18.00

w wakacje:  w poniedziałki, środy i piątki o godz.19.00, a we wtorki i czwartki o godz. 8.30